Regulacje prawne art. 888-902 Kodeksu Cywilnego dotyczą umowy darowizny, która opiera się na nieodpłatnym przekazaniu przez darczyńcę innej osobie pewnego składnika majątku albo sumy pieniężnej.
Akt notarialny czy forma pisemna Co do zasady umowa darowizny powinna mieć zwykłą formę pisemną. W niektórych przypadkach przewidziane jest zastosowanie formy aktu notarialnego, a dotyczy to darowizny własności i użytkowania wieczystego nieruchomości i praw spółdzielczych.
Elementy umowy darowizny Do obowiązkowych elementów należy wskazanie miejsca i daty sporządzenia dokumentu oraz określenie stron (Darczyńcy i Obdarowanego). Istotną kwestią jest oznaczenie przedmiotu darowizny, a także oświadczenie Darczyńcy, że przedmiot stanowi jego własność i nie jest zabezpieczeniem , przedmiotem zastawu, itp. Ponadto Darczyńca ma prawo i możliwość nałożenia na Obdarowanego obowiązku określonego działania lub zaniechania, ale nie może czynić kogoś wierzycielem. Warto nadmienić w tym miejscu, że darowizna w kręgu najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku od spadku i darowizn.
Do obowiązkowych elementów umowy zalicza się także określenie daty wykonania darowizny, a także określenie strony, ponoszącej koszty zawarcia umowy, jak również podpisy stron.